Városlista
2026. január 23, péntek - Zelma

Hírek

2017. Április 02. 08:08, vasárnap | Külföld
Forrás: mti

Terrorveszélyre figyelmeztették a brit repülőtereket és atomerőműveket

Terrorveszélyre figyelmeztették a brit repülőtereket és atomerőműveket

A brit biztonsági szolgálatok terrorveszélyre figyelmeztették a brit repülőtereket és atomerőműveket, és a biztonsági intézkedések fokozására szólították őket,

mert nőtt az elektronikus biztonsági rendszereiket fenyegető veszély - értesült a The Telegraph című brit lap.

Az újság azt írja vasárnap internetes felületén, hogy a biztonsági szolgáltok az elmúlt 24 órában többször adta ki figyelmeztetést. A hírszerzés azt feltételezi, hogy a terroristák kifejleszthettek olyan módszereket, amelyekkel úgy tudnak robbanóanyagot elrejteni a hordozható számítógépekbe (laptop) és mobiltelefonokba, hogy a repterek biztonsági átvilágítási rendszere ne észlelje őket.

A The Telegraph ezzel összefüggésbe emlékeztet arra, hogy két héttel ezelőtt terrorveszélyre hivatkozva az amerikai és brit hatóságok megtiltották több közel-keleti és észak-afrikai országból az Egyesült Államokba és Nagy-Britanniába tartó utasok számára, hogy mobiltelefonnál nagyobb elektronikus eszközöket - laptopokat, táblagépeket stb. - vigyenek fel kézipoggyászként a repülőgépek fedélzetére.

A lap szerint a hatóságok attól is tartanak, hogy hackerek megpróbálják kijátszani az atomerőművek biztonsági rendszereit is. Kormányilletékesek arra figyelmeztettek, hogy terroristák, külföldi kémek és "hacktivisták" megkísérlik kihasználni az atomipari létesítmények internetvédelmének sebezhetőségét.

A The Telegraph szerint az amerikai hírszerzés emberei arra figyelmeztettek korábban, hogy terrorcsoportok - köztük az Iszlám Állam dzsihadista szervezet is - olyan eljárásokat fejleszthettek ki, amelyek révén a laptopokba és más elektronikai eszközökbe rejtett pokolgépek láthatatlanná válnak az reptéri biztonsági rendszerek számára. Feltehetően azáltal tudtak "áttörést" elérni ebben, hogy beszereztek a kísérletezéshez szükséges reptéri átvilágító berendezéseket. Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szakemberei megvizsgálták, hogyan lehet robbanóanyagot elhelyezni a laptopok akkumulátorjaiba úgy, hogy közben be lehessen őket kapcsolni. Arra jutottak, hogy ez nem kivitelezhetetlen.

Nagy-Britanniában továbbra is a második legmagasabb készültségi fokozat van érvényben, amely a hivatalos meghatározás szerint súlyos terrorfenyegetettséget jelent, és azt tükrözi, hogy a brit biztonsági szolgálatok megítélése szerint jelentős valószínűséggel lehet számítani terrortámadási kísérletre brit területen. Ezt a készültségi fokozatot a brit kormány 2014 augusztusában léptette életbe, azzal az indokkal, hogy az Iszlám Állam tevékenysége közvetlen fenyegetést jelent Nagy-Britannia nemzetbiztonságára.

Március 22-én a Khalid Masood nevű férfi bérelt járművével nagy sebességgel a gyalogosok közé hajtott a Westminster híd zsúfolt járdáján, amelyen 250 méter hosszan végiggázolt, majd a kocsiból kiszállva a parlament kerítése előtt halálra késelt egy rendőrt. Ezután lőtték le a parlamentnél járőröző rendőrök. A lelőtt merénylővel együtt öten haltak meg, és ötvenen sérültek meg a támadásban, néhányan közülük súlyosan. A Scotland Yard szerint Masood valószínűleg egyedül cselekedett.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 22. 07:38, csütörtök | Külföld

Az EU-Mercosur-megállapodás jogszerűségét vizsgáltatja az Európai Parlament

Úgy döntött az Európai Parlament szerdán, hogy kikéri az Európai Unió Bíróságának jogi véleményét, összhangban áll-e az EU-Mercosur-megállapodás az uniós alapszerződésekkel.

2026. Január 22. 07:33, csütörtök | Külföld

Grönland - Nem lépnek életbe február 1-jétől az amerikai vámok

Nem lépnek életbe február elsejétől a Grönlanddal kapcsolatos vita miatt kilátásba helyezett amerikai importvámok nyolc európai országgal szemben

2026. Január 21. 07:17, szerda | Külföld

Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba a Trumpot szállító elnöki gép

Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba Donald Trump hivatali repülőgépe, az Air Force One, amely az amerikai elnökkel Davos felé tartott kedden éjszaka.

2026. Január 21. 07:16, szerda | Külföld

Többen megsérültek egy újabb spanyolországi vonatbalesetben

Egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek kedden este Barcelona térségben egy újabb spanyolországi vonatbalesetben - közölte a katalán rendőrség.