Hírek
2012. Január 31. 13:42, kedd |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
Meghirdették a gyász és a harag napját
A legjelentősebb szíriai ellenzéki szervezet, a Szíriai Nemzeti Tanács kedden meghirdette a gyász és a harag napját, miután a közel-keleti országban a napokban jelentősen megemelkedett az erőszakcselekmények száma.
Az SZNT szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének erőszakszervei fokozták a megtorlást. A tanács nehezményezte, hogy a nemzetközi közösség nem tesz sürgős lépéseket a civilek megvédése érdekében. A külföld megosztottságából Aszad rendszere húz hasznot – hangoztatta a szíriai ellenzéki szervezet.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (SOHR, francia rövidítésben: ODSH) keddi összesítése szerint hétfőn csaknem százan haltak meg a Szíria több térségében folytatódó erőszakcselekményekben, az áldozatok több mint fele – ötvenöt – civil volt.
A londoni székhelyű szervezet beszámolója szerint negyven polgári áldozat Homszban és környékén vesztette életét. Civilek haláláról érkeztek hírek Deraából (9), Damaszkusz egyik elővárosából (5) és Idlíbből (1) is. Ugyancsak az erőszak áldozatává vált tíz dezertált katona, a biztonsági erők hat tagja és a reguláris hadsereg huszonöt katonája. Péntek óta mintegy 300 ember halt meg az erőszakhullámban – mutatott rá a jogvédő szervezet.
Hétfőn a damaszkuszi külügyminisztérium közleményben jelentette ki, hogy Szíria továbbra is megvédi magát a terrorizmussal szemben. A tárca egyben élesen bírálta az Egyesült Államokat és a Nyugatot, mert véleménye szerint a káosz szítására törekednek.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden ülést tart, amelyen napirendre kerül a szíriai helyzet: francia diplomáciai források szerint a BT 15 tagja közül legalább 10 támogatja az Arab Liga politikai átmenetet célzó határozattervezetét, amely felszólította Aszadot, hogy adja át hatalmát alelnökének egy nemzeti egységkormány felállítása céljából, majd tartsanak előre hozott parlamenti és elnökválasztást.
A BT a vétójoggal rendelkező Kína és Oroszország ellenkezése miatt egyelőre nem tudott a damaszkuszi rendszert elítélő és sújtó határozatot hozni.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 08. 06:00, csütörtök | Külföld
Robert Fico: elfogadhatatlan és öngyilkosság lenne az orosz energiahordozók behozatalának teljes leállítását célzó EB-terv
Szlovákia számára elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak (EB) az a kedden bemutatott terve, amely az oroszországi földgáz, kőolaj és nukleáris fűtőanyag behozatalának teljes leállításával számol
2025. Május 06. 07:42, kedd | Külföld
Donald Trump újranyittatná az Alcatrazt
Donald Trump amerikai elnök vasárnap a Truth Social közösségi oldalon közzétett bejegyzésében utasította az ország illetékes hivatalait, hogy építsék újjá és nyissák meg az 1963-ban bezárt börtönt a San Franciscó-i Alcatraz-szigeten
2025. Május 06. 07:35, kedd | Külföld
Újvidéki tragédia - Előrehozott választások kiírását követelik a tiltakozó egyetemisták
A képviselőház azonnali feloszlatását és előrehozott parlamenti választások kiírását követelik a hónapok óta tiltakozó egyetemisták Szerbiában.
2025. Május 05. 07:56, hétfő | Külföld
Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
Az izraeli hadsereg (IDF) szombat éjjel bejelentette, hogy több tízezer azonnali behívót küldött ki a tartalékosoknak az iszlamista Hamász terrorszervezet ellen a Gázai övezetben jövő hétre tervezett hadművelethez.