Hírek
2013. Szeptember 18. 05:00, szerda |
Külföld
Forrás: orientpress
Már biztos: szarin gázt vetettek be Szíriában
Szaringáz végzett 1200 emberrel Szíriában, de hogy ki vetette be, az továbbra is kérdés. Az ENSZ Szíriában járt fegyverzetellenőrei nyilvánosságra hozták eredményeiket, melyek alapján biztos, augusztus 21-én vegyifegyvert vetettek be Damaszkusz közelében. Bár a jelentés nem tartalmazza, de a nagy mennyiségű ideggáz alapján az is feltételezhető, hogy az akciót rakétákkal hajtották végre, amivel inkább a kormányerők rendelkeznek.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a jelentés után keményen fogalmazatott. Azt mondta, hogy a Szíriában elkövetett gáztámadások dimenziója elérte háborús bűncselekmény szintjét, ezért az ENSZ Biztonsági Tanácsának haladéktalanul cselekednie kell. De hogy mi lenne az a cselekedet, az jó kérdés. Az amerikaiak és az oroszok ugye megállapodtak abban, hogy a szíriaiak átadják a vegyifegyvereiket, és csatlakoznak az ezt tiltó egyezményhez. Szíriának egy hetet adtak, ami még nem járt le.
Újabb szankcióknak nem sok értelme lenne, mert egyébként sem nagyon vesznek az országtól kőolajat, másrészt meg a büntetőintézkedések az amúgy is szenvedő, polgárháború sújtotta lakosságot viselnék meg. Maradna a katonai beavatkozás, csakhogy azt pont múlt héten vetették el. Egy ENSZ BT-határozatot amúgy sem szavaznának meg az oroszok és a kínaiak, szóval jelen állás szerint marad az erkölcsi ítélet, és a reménykedés, hogy előbb-utóbb véget ér a polgárháború.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 22. 07:38, csütörtök | Külföld
Az EU-Mercosur-megállapodás jogszerűségét vizsgáltatja az Európai Parlament
Úgy döntött az Európai Parlament szerdán, hogy kikéri az Európai Unió Bíróságának jogi véleményét, összhangban áll-e az EU-Mercosur-megállapodás az uniós alapszerződésekkel.
2026. Január 22. 07:33, csütörtök | Külföld
Grönland - Nem lépnek életbe február 1-jétől az amerikai vámok
Nem lépnek életbe február elsejétől a Grönlanddal kapcsolatos vita miatt kilátásba helyezett amerikai importvámok nyolc európai országgal szemben
2026. Január 21. 07:17, szerda | Külföld
Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba a Trumpot szállító elnöki gép
Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba Donald Trump hivatali repülőgépe, az Air Force One, amely az amerikai elnökkel Davos felé tartott kedden éjszaka.
2026. Január 21. 07:16, szerda | Külföld
Többen megsérültek egy újabb spanyolországi vonatbalesetben
Egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek kedden este Barcelona térségben egy újabb spanyolországi vonatbalesetben - közölte a katalán rendőrség.
