Hírek
2025. Október 01. 07:45, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Kövér László: Magyarország testvéri népként tekint a törökökre
Magyarország testvéri népként tekint a törökökre - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Maarif Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium megnyitó ünnepségén kedden Budapesten.
Az Országgyűlés elnöke szerint a Maarif iskola megnyitása nem csupán egy új intézmény átadását jelenti, hanem szimbolikus kifejeződése is annak a kiváló együttműködésnek, amely Magyarország és Törökország között évtizedek óta egyre szorosabban bontakozik ki.
"A Maarif iskola célja nem kevesebb, mint olyan fiatalok képzése, akik erősen őrzik identitásukat, ugyanakkor nyitottak a világ sokszínűségére" - fogalmazott, hozzátéve: olyan hely lesz ez az iskola, ahol a tudás és az értékek kéz a kézben járnak, és ahol a magyar és török oktatási hagyományok egymást gazdagítva formálják majd a jövőt.
Kövér László rögzítette: a két ország közötti barátság és kölcsönös tisztelet nem pusztán diplomáciai nyilatkozatokban nyilvánul meg, hanem kézzelfogható eredményekben is. Mint mondta, évről évre számos török hallgató részesül magyarországi felsőoktatási ösztöndíjban, mely lehetőséget teremt számukra, hogy tudásukat gyarapítsák, és az ezt követő szakmai pályafutásuk során hidat építsenek a két nemzet között. A Stipendium Hungaricum keretein belül a jelen tanítási évre több mint 130 török fiatal nyert állami ösztöndíjat
- jelezte.
Az Országgyűlés elnöke felhívta a figyelmet, hogy a kiváló magyar-török együttműködés túlmutat az oktatáson: gazdasági, tudományos és kulturális területeken egyaránt erősödik a közös munka. Utóbbi egyik ékes példája a tavalyi Magyar-Török Kulturális Évad, amelynek keretében számtalan rendezvény, kiállítás és művészeti esemény valósult meg - emlékeztetett.
Kövér László felidézte, hogy az események során Törökország-szerte 20 városban összesen 170 programmal mutatták be a magyar kultúrát. "Ezek közül nekem volt szerencsém az Országház történetét és kialakítását bemutató Országház a Duna partján elnevezésű kiállítást Isztambulban megnyitni" - emlékeztetett.
Beszámolt arról is, hogy Magyarországon több mint 114 rendezvény valósult meg 14 városban. "Ezek a programok mind hozzájárultak ahhoz, hogy közelebb kerüljünk egymáshoz, és felfedezzük, mennyi közös van kultúráinkban" - húzta alá.
Kövér László szavai szerint a két nép közti szoros kapcsolat jele, hogy a kulturális évadot idén a tudomány és innováció éve követte, itthon és Törökországban is számos területen hoznak létre közös programokat országaink kutatói.
"Bízom benne, hogy ezek a kezdeményezések népeink tagjait is közelebb hozzák egymáshoz, ahogy teszi ezt a Maarif iskola is
" - hangoztatta Kövér László. Úgy folytatta: a megújult épületének átadása egy új fejezet kezdetét jelenti. Egy olyan fejezetét, amelyben a tudás, a barátság és az együttműködés egyszerre kap főszerepet - mondta.
Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta: abban bízik, hogy a budapesti Maarif iskola nemcsak a diákok, hanem a magyar-török kapcsolatok jövőjének is szilárd alapot ad majd. "Kívánom, hogy ez az iskola legyen a közös siker története, a remény és a jövő jelképe mindannyiunk számára" - fogalmazott Kövér László, aki a megnyitó ünnepség keretében a Török Nagy Nemzetgyűlés elnökével, Numan Kurtulmus elnökkel közösen jelképesen elültetett egy fát az iskola udvarán.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 24. 10:00, péntek | Belföld
Feljelentést tesz az Eximbank ügyletei miatt a gazdasági minisztérium
Az Eximbank tevékenységét érintő négy ügyben tesz feljelentést ismeretlen tettes ellen a Gazdasági és Energetikai Minisztérium, az ügyletek értéke összesen meghaladja 1000 milliárd forintot
2026. Július 24. 07:13, péntek | Belföld
Forsthoffer Ágnes az elnöki feladatok folytatásáról tartott személyes megbeszélést Sulyok Tamással
Az elnöki feladatok folytatásáról tartott személyes találkozót Sulyok Tamás volt köztársasági elnökkel a Sándor-palotában Forsthoffer Ágnes - közölte az ideiglenes államfő a Facebook-oldalán csütörtök este.
2026. Július 24. 07:12, péntek | Belföld
Felvételi 2026 - Több mint százezer hallgató kezdheti meg felsőoktatási tanulmányait ősszel
2026. Július 23. 13:00, csütörtök | Belföld
NKA-ügy - Tarr Zoltán: tovább fokozódik a botrány
Tovább fokozódik a \"Hankó-botrány\", az ügyészség nyomozói kedden lefoglalták a Fidesz szervereit, szerdán pedig egy újabb embert vettek őrizetbe a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásai miatt folyó nyomozás ügyében
