Városlista
2026. április 25, szombat - Márk

Hírek

2015. November 24. 07:18, kedd | Belföld
Forrás: MTI

Jelentősen csökkent a kábel- és fémlopások száma két év alatt

Jelentősen csökkent a kábel- és fémlopások száma két év alatt

A Magyar Államvasutaknál (MÁV) két év alatt a hatodára csökkent a kábellopások száma, a fémlopásoké pedig a harmadára,

amelyet a fémkereskedelemről szóló, két éve bevezetett szabályozás sikerének tulajdonít a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a MÁV Zrt.
A tárca, az adóhivatal, valamint több közszolgáltató - az Elmű, a MÁV és a BKV - közösen értékelte a jogszabály bevezetésének eredményeit, megállapítva, hogy az adatok alátámasztják a Nemzetgazdasági Minisztérium által 2013-ban kidolgozott fémtörvény és végrehajtási rendeletei létjogosultságát - ismerteti az NGM és a MÁV az MTI-hez hétfőn eljuttatott közös közleményben.

Tájékoztatásuk szerint a fémkereskedelmi szektor tisztulása érdekében a MÁV a rendőrséggel és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársaival közösen végzett szigorú ellenőrzéseket.

Az idén november 4-ig összesen 2045 darab fémkereskedelmi ellenőrzést tartottak, ebből 948 esetben állapítottak meg jogsértést a NAV munkatársai. Az adóhatóság vámszervei összesen 137 esetben derítettek fel illegális fémkereskedelmi tevékenységet, ezek eredményeként összesen mintegy 956 millió forint bírságot szabtak ki, a fémkereskedelmi ellenőrzések során pedig több mint 8700 tonna fémkereskedelmi engedélyköteles anyagot foglaltak le - közölték.

Kedvezőek a változások a MÁV Zrt.-nél is: szabályozás bevezetését megelőző időszakban jellemző több száz esethez képest, 2015-ben eddig összesen 57 kábellopást, rongálást követtek el a Magyar Államvasutak területén. A vasúttársaság számára különösen fontos a fémlopások visszaszorítása, mivel ezek esetenként veszélyeztetik a vasúti közlekedés biztonságát is.

A közleményben leszögezik: a fémlopások visszaszorításával sikerült megóvni a kulturális javak egy részét, amely a közszolgáltatóknak is jelentős anyagi megtakarítást jelent.

Címkék: kábel, kábellopás

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 24. 15:00, péntek | Belföld

A Wizz Air védve van a kerozinárak gyors változásával szemben

A Wizz Air védve van a kerozinárak gyors változásával szemben - közölte a légitársaság, miután egy versenytársának vezetője a Wizz Air várható próblémáiról beszélt a magas kerozinár és az ellátási problémák miatt.

2026. Április 24. 14:00, péntek | Belföld

Európai Ügyészség: készen állunk a magyar kollégákkal együtt dolgozni

Készen állunk a magyar kollégákkal együtt dolgozni - mondta Laura Kövesi, az Európai Ügyészség (EPPO) vezetője a 11. delphi gazdasági fórumon tartott sajtótájékoztatón csütörtökön.

2026. Április 24. 12:00, péntek | Belföld

Magyar Péter: a Tisza-kormány megnyitja az ügynökaktákat

A Tisza-kormány megnyitja az ügynökaktákat - közölte a választáson nyertes párt miniszterelnöke csütörtökön a Facebookon.

2026. Április 24. 07:16, péntek | Belföld

Mol: megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába

Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába - közölte a Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön.