Hírek
2015. Szeptember 03. 07:08, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
Idén 8 milliárd eurós külkereskedelmi többlet is lehet
Idén 8 milliárd eurós külkereskedelmi többletet is elérhet a magyar gazdaság - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) belgazdaságért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán szerdán.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második becslése alapján a kivitel euróban számolt értéke 13,9, a behozatalé 9,5 százalékkal haladta meg júniusban az egy évvel korábbit, a külkereskedelmi mérleg többlete 801 millió eurót tett ki, 353 millióval többet, mint a múlt év azonos hónapjában. Az első fél évben 4,206 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg többlete, 981 millióval nagyobb, mint a múlt év azonos időszakában. Az export 7,9, az import 6,1 százalékkal nőtt a tavalyi év első feléhez hasonlítva.
Lenner Áron Márk kifejtette: az, hogy az import növekedési üteme elmaradt az exportétól, tovább javította az eddig is kitűnő külkereskedelmi egyensúlyt.
Idén már az első fél évben mintegy 4 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg többlete, ha sikerül ezt az ütemet tartani, nem lepődnének meg 8 milliárd eurós idei többleten sem - mondta a helyettes államtitkár.
Amennyiben az ipar tartani tudja a mostani növekedési ütemet - márpedig a kormány egyik stratégiai célja Magyarország újraiparosítása és a GDP-ben az ipar részarányának 30 százalékra növelése -, az exportvezérelt ipari berendezkedés miatt a kivitel feltehetően jövőre is hasonló mértékben tud bővülni - tette hozzá.
Beszélt arról is, bízik abban, hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) pályázataiból minden magyarországi kis- és középvállalkozás megpályázza azokat a konstrukciókat, amelyek a kapacitásbővítés irányába hatnak, és a megnövekedett termelés jelentős részben az exportpiacokra kerül.
Hozzátette, azt szeretnék, ha ennek az uniós pénzügyi ciklusnak a fő támogatási összegeit a következő két, két és fél évben kiírnák. A helyettes államtitkár szerint körülbelül egy év, mire ezek hatása megmutatkozik az ipari termelésben és az exportadatokban.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 22. 07:39, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány januári rezsistopot vezet be
Januári rezsistopot vezet be a kormány, ez azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a kormány átvállalja a családoktól - jelentette be a miniszterelnök szerdán a Facebookon.
2026. Január 22. 07:34, csütörtök | Belföld
Adathalászok küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a NAV
A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.
2026. Január 22. 07:32, csütörtök | Belföld
Rendőrség: a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte a jégvastagság a biztonságos szintet
A jégvastagság az elmúlt napokban a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte vagy meghaladta a biztonságos jégen tartózkodás minimumát - közölte a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon szerdán.
2026. Január 21. 07:21, szerda | Belföld
Orbán Viktor: amíg Magyarországon nemzeti kormány van, a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá
Amíg nemzeti kormány van Magyarországon, addig a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videójában.
