Hírek
2017. Október 07. 07:26, szombat |
Belföld
Forrás: mti
Egyre több az élő donoros szervátültetés
Az elmúlt tizenkét évben háromszorosára növekedett az élő donoros, vagyis a nem agyhalott, hanem élő ember szervével elvégzett átültetések száma Magyarországon
- jelentette ki a Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért kuratóriumának elnöke az M1 aktuális csatorna pénteki műsorában.
Ez annak is köszönhető, hogy rendszeresen fórumokat tartanak a szervekre váróknak és családtagjaiknak - közölte Szalamanov Zsuzsanna, akit a szervdonáció és transzplantáció - október 8-ai -európai és világnapja alkalmából kérdeztek. Ezen a napon azok előtt is tisztelegnek, akik felajánlották rokonaiknak valamilyen szervüket.
Elmondta: a klinikai központokhoz tartozó dialízisállomásokon kezelt betegeknek és hozzátartozóiknak rendezik a fórumokat. Egy-egy ilyen alkalommal 140-160 ember jelenik meg, a fórumok után pedig általában hat-nyolc beteg-donorjelölt pár jelentkezik kivizsgálásra. Közülük jó, ha egy-két pár megfelel a kritériumoknak - tette hozzá.
Arról is szólt: sokan jelentkeznek azzal, hogy anonim módon bárkinek felajánlják egyik szervüket, ám ezt a magyar törvények - szemben például a holland jogszabályokkal - nem teszik lehetővé; szükség van a szoros érzelmi kapcsolat bizonyítására beteg és donor között.
Berente Judit a Szervátültetettek Szövetségének elnöke ismertette: élő donoros transzplantációban a leggyakrabban felhasznált szerv a vese, utána a máj következik - amelynek egy-egy szegmentjét le lehet választani -, és a tüdőlebeny jöhet még szóba.
A transzplantációs várólistán lévők száma háromszor annyi, mint amennyit élő donorból tudnak transzplantálni, a többiek agyhalottól kaphatnak új szervet - mondta az elnök.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 22. 07:39, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány januári rezsistopot vezet be
Januári rezsistopot vezet be a kormány, ez azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a kormány átvállalja a családoktól - jelentette be a miniszterelnök szerdán a Facebookon.
2026. Január 22. 07:34, csütörtök | Belföld
Adathalászok küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a NAV
A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.
2026. Január 22. 07:32, csütörtök | Belföld
Rendőrség: a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte a jégvastagság a biztonságos szintet
A jégvastagság az elmúlt napokban a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte vagy meghaladta a biztonságos jégen tartózkodás minimumát - közölte a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon szerdán.
2026. Január 21. 07:21, szerda | Belföld
Orbán Viktor: amíg Magyarországon nemzeti kormány van, a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá
Amíg nemzeti kormány van Magyarországon, addig a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videójában.
