Hírek
2012. Január 30. 13:43, hétfő |
Külföld
Forrás: mno.hu
Egyre korruptabb az ország?

A konzervatív frankfurti napilapban Michaela Seiser Bécsi szívességek című cikkében szól az Ausztriát átszövő korrupcióról.
Ausztriában sok minden lehetséges, ami más fejlett államban tabunak számít. Ezek közé tartozik a nagylelkűen osztogatott és igénybe vett diplomata-útlevél. Mindenki, aki számít az országban, rendelkezik az említett úti okmánnyal. Nemcsak a vele járó kedvezményekért – nem kell várakozni a határon, nincs motozás, nem ellenőrzik a kézipoggyászát –, hanem a hatalom jelképeként is sokan keresik.
Napvilágra került, hogy volt miniszterek, mint Karl-Heinz Grasser, Ernst Strasser, Hubert Gorbach és a fegyverlobbista Alfons Graf Mensdorff-Pouilly is rendelkezik a vörös útlevéllel. Mensdorff-Pouilly ellen állítólagos korrupció, hűtlen kezelés és pénzmosás miatt nyomoznak Ausztria vadászgépvásárlásai kapcsán.
Michael Spindelegger (ÖVP) külügyminiszter még a hónap elején is csekélységnek nevezte az ügyet. Amikor a felháborodás tovább nőtt, akkor kénytelen volt az SPÖ–ÖVP koalíciós kormány cselekedni.
Diplomata-útleveleket csak aktív, vezető politikusok és méltóságok kapnak, akik hivatalos küldetésben mozognak külföldön. Ellentétben az igen tág értelmezést lehetővé tevő hatályos törvénnyel, most egy új jogszabályban pontosan felsorolnák, kinek van joga ezt a kiváltságot igényelni. Az új törvény március végén kerülhet a nemzetgyűlés elé, és a jogerőre emelkedés után három hónappal megszűnnek a privilégiumok.
Nem csak a diplomata-útlevelekkel történő nagylelkű bánásmód, de vezető politikusok számos korrupciós ügye is erősíti azt a képet, hogy Ausztria nem igazán lép fel a hatalmi visszaélések ellen. Erre az eredményre jutott az Európa Tanács korrupcióellenes (Greco) csoportjának tanulmánya. Ausztria a közgondolkodásban egyre korruptabb ország képét mutatja – áll a Transparency International (TI) indexében. Kettővel Németország mögött, 7,8 ponttal jelenleg nemzetközi összehasonlításban a 16. helyen áll. Összevetve más demokratikus és fejlett ipari állammal, Ausztria inkább a gyenge középmezőnyhöz tartozik, az ország megítélése lassú, de állandó romlást mutat, ami tovább fog folytatódni, ha a politika azonnal és energikusan nem lép – írja a TI elemzésében.
Hubert Sickinger, a korrupció kérdésére szakosodott bécsi jogászprofesszor – tekintettel a parlamentben holtpontra jutott tárgyalásokra – a kormányt cselekvésre szólította fel. Ennek azonban kevés az esélye, mert az illetékes államtitkár a parlamentben folyó ötpárti megbeszélésre hivatkozva elhárította a kérést.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 23. 07:33, péntek | Külföld
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben \"terroristapártoló\" tevékenység miatt - közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.
2025. Május 23. 07:27, péntek | Külföld
Fehér Ház: a törvény teljes erejével lépnek fel a washingtoni zsidó múzeumnál történt gyilkosság elkövetőjével szemben
A törvény teljes erejével lép fel az amerikai igazságszolgáltatás a washingtoni izraeli nagykövetségi két alkalmazottja elleni gyilkosság elkövetőjével szemben
2025. Május 21. 07:28, szerda | Külföld
Giorgia Meloni XIV. Leó pápával egyeztetett, hogy a Szentszék legyen az orosz-ukrán béketárgyalások helyszíne
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök telefonon egyeztetett XIV. Leó pápával, aki megerősítette, hogy a Vatikán készen áll fogadni az ukrajnai háborúban szembenálló felek közötti tárgyalásokat