Városlista
2026. január 23, péntek - Zelma

Hírek

2020. Szeptember 26. 06:00, szombat | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Az Európai Bizottság fellebbezést nyújt be az Apple-bírság ügyében

Az Európai Bizottság fellebbezést nyújt be az Apple-bírság ügyében

Az Európai Bizottság fellebbezést nyújtott be pénteken az Európai Bíróság azon ítélete ellen, amelynek értelmében az Apple számítástechnikai óriáscégnek nem kell kifizetnie a tiltott állami támogatás miatt

korábban kiszabott 13 milliárd eurós bírságot. Az Európai Bíróság júniusban helyezte hatályon kívül az amerikai vállalat ellen hozott, ír adóügyekkel összefüggő határozatot.

Margrete Vestager versenyjogért felelős uniós biztos szerint a törvényszék számos jogi hibát vétett az ítélet meghozatalakor.

"Az Európai Bizottság számára továbbra is elsődleges fontosságú, hogy minden vállalat befizesse az adóját. Ha a tagállamok a multinacionális vállalatoknak olyan adókedvezményeket adnak, amelyek nem állnak versenytársaik rendelkezésére, akkor károsítják a tisztességes versenyt az EU-ban" - emelte ki pénteki sajtótájékoztatóján.

A bizottság 2016-ban megállapította, hogy az Apple 13 milliárd eurónyi adót nem fizetett be Írországnak, amelyet 2013 és 2014 között halmozott fel az vállalat. Az uniós intézmény versenyhatósági szerve így 13 milliárd euró kamatos visszafizetésére szólított fel a vállalatot, mivel tiltott állami támogatásnak minősülnek azok az adókedvezmények, amelyeket Írország az Apple-nek nyújtott. Miután azt ír hatóságok nem reagáltak a felszólításra, s nem szedték be az adóhátralékot az óriáscégtől, az Európai Bizottság 2017 októberében bírósághoz fordult.

A törvényszék ekkor Írországnak és az Apple-nek adott igazat, miszerint az Európai Bizottság nem tudta érdemben bizonyítani, hogy a cég kedvezményes bánásmódban részesült, és az tiltott állami támogatásnak minősül.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 22. 07:38, csütörtök | Külföld

Az EU-Mercosur-megállapodás jogszerűségét vizsgáltatja az Európai Parlament

Úgy döntött az Európai Parlament szerdán, hogy kikéri az Európai Unió Bíróságának jogi véleményét, összhangban áll-e az EU-Mercosur-megállapodás az uniós alapszerződésekkel.

2026. Január 22. 07:33, csütörtök | Külföld

Grönland - Nem lépnek életbe február 1-jétől az amerikai vámok

Nem lépnek életbe február elsejétől a Grönlanddal kapcsolatos vita miatt kilátásba helyezett amerikai importvámok nyolc európai országgal szemben

2026. Január 21. 07:17, szerda | Külföld

Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba a Trumpot szállító elnöki gép

Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba Donald Trump hivatali repülőgépe, az Air Force One, amely az amerikai elnökkel Davos felé tartott kedden éjszaka.

2026. Január 21. 07:16, szerda | Külföld

Többen megsérültek egy újabb spanyolországi vonatbalesetben

Egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek kedden este Barcelona térségben egy újabb spanyolországi vonatbalesetben - közölte a katalán rendőrség.