Hírek
2011. Szeptember 24. 07:41, szombat |
Belföld
Forrás: OrintPress
A fénysebesség mégsem a végsebesség?

A svájci CERN tudósai ismét olyan eredményekkel álltak elő, amelyek alapjaiban forgathatják fel a tudományos elméleteket, és amelyek magukat a kutatókat is meglepték.
Arra figyeltek fel ugyanis, hogy egyes szubatomi részecskék képesek átlépni a fénysebesség végső határát is.
A CERN tudósai kísérleteik során neutrínóknak nevezett szubatomi részecskéket indítottak el a föld alatt, egy járatban a tőlük 732 kilométerre, az olasz Appenninek lábánál fekvő Gran Sasso laboratórium felé. Az eredmények azonban meglepték a kutatókat: a részecskék ugyanis a vártnál hamarabb bukkantak fel a másik laborban - írja a BBC Science and Environment News.
Az időbeli eltérés természetesen nem volt jelentős, csupán a másodperc törtrészéről van szó, az eredmények mégis arra utalnak, hogy a részecskéknek sikerült átlépniük a fénysebességet. Csakis ezzel magyarázható ugyanis, hogy hamarabb érték el a kitűzött célt.
A tudósok jelenleg azt vizsgálják, hogy nem csúszott-e bármiféle hiba a számításaikba - ennek érdekében az eredményeket más tudóscsoportoknak is elküldték. Ha ugyanis kísérleteik hibátlanok, az azt jelenti, hogy az Univerzum végsebességének tartott fénysebesség - amelynél Einstein szerint is csak a gondolat lehet gyorsabb - mégsem a végsebesség.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 04. 18:39, péntek | Belföld
Orbán Balázs: indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy Magyarország nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását
Indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy hazánk nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója csütörtökön Facebook-oldalán
2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld
Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá
Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni
2025. Július 04. 08:03, péntek | Belföld
Hőség - Meteorológia: az elmúlt egy hétben 4 centimétert csökkent a Balaton átlagos vízállása
A Balaton erős párolgása miatt az elmúlt egy hétben már 4 centimétert csökkent a tó átlagos vízállása - közölte a HungaroMet Zrt. pénteken a honlapján.
2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld
Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon
Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.